Appeltern sa pýši najväčším a najkrajším komplexom plným záhradných nápadov v Holandsku. Na približne dvadsiatich dvoch hektároch môžete nájsť vyše 200! rôznych modelov záhrad. Predstavujú sa tu rôzni architekti a aj rôzne štýly. Nás samozrejme zaujímala hlavne japonská záhrada.

 

Japonská záhrada v Appelterne

 

Nenachádza sa hneď pri vchode, takže musíme prejsť najprv niekoľko záhradných inšpirácií z iných súdkov. A veru, je sa na čo pozerať…

V japonskej záhrade sme sa veľmi potešili krásne vystrihanym záhonom o-karikom z buxusov a azaliek. Čiastočne bol do okarikomi vystrihaný aj tis. Zaujímavé textúry chodníkov sa postupne striedali naprieč celou záhradou. Na naše prekvapenie jedna časť bola navrhnutá v prírodnom štýle. Na veľkoleposti ubral zanedbaný stav tvarovaných stromov niwaki, hlavne borovíc. Zrejme im chýba záhradník – bonsajista, ktorý by záhradným bonsajom vdýchol náležitý tvar pre túto záhradu. Možno že jarnú úpravu ešte nestihli, ale suché ihličie v stromoch prezrádzalo, že chýbal aj jesenný servis niwaki.