Koncom leta a začiatkom jesene sa nám na boroviciach objaví nemalé množstvo suchého ihličia. Prečo je to tak? Strom nám usychá?

Ale veď zvyšok konárov je v poriadku…

Vysvetlenie je jednoduché. Tak, ako listnaté stromy zhadzujú svoje olistenie, aj ihličnaté stromy sa zbavujú svojich starých ihlíc. Tie vydržia na boroviciach prevažne 3 roky. Potom zoschnú, opadnú. Ale to už ich nahradili nové na koncoch konárikov. V prírode je to bežný kolobeh.

Problém nastáva pri často zastrihávaných stromoch. Príkladom sú záhradné bonsaje (niwaki, big alebo makro bonsaje – podľa toho aký názov poznáte). Ihličky na konárikoch vyrastajú veľmi blízko pri sebe, a práve toto zahusťovanie zadržiava zoschnuté ihličie v bochníkoch…

Musíme ho odstraňovať?

V korune, kde zostalo takéto suché ihličie, je výborné prostredie na prezimovanie škodcov. Dlhodobé hromadenie suchého ihličia môže viesť dokonca k úhynu niektorého z konárikov kvôli nedostatku svetla. A pri záhradných bonsajoch je ešte jeden veľmi dôležitý fakt: medzi konáriky sa nedostáva svetlo a vzduch. To zabraňuje skrytým púčikom prebudiť sa. Oberáme sa o možnosť udržať náš bonsaj v perfektnom stave jemným vetvením. Solitérny strom – bonsai, pýcha našej záhrady, začína chradnúť !?

Pri zbere opadaného lístia z listnatých stromov, myslime aj na Váš záhradný bonsai – borovicu. On sa svojich suchých ihlíc zbaviť nevie. Je potrebné mu pomôcť.

Na priložených fotkách je japonský kultivar borovice so striebornými ihlicami –  Pinus Parviflora. Staráme sa o ňu u nášho zákazníka od roku 2013. Okrem nevyhnutného jarného strihu, odstraňujeme aj suché ihličie v jesennom období.

2 niwaki bonsai jesena starostlivost      3 bonsai niwaki precistovanie ihlic

 

 

Prečistené bochníky s dvojročným odstupom. Krásne vidieť ako sa tvarovaný strom pod odborným servisom vylepšuje.

 

4 detail bochnikov pinus parviflora niwaki bonsai     5 vetvenie konarov niwaki parviflora

 

Príklad inej ošetrovanej borovice na na jeseň. Niwaki – Pinus parviflora. Bochníky perfektne zapojené a ani nevidieť na jeseň tvorbu suchého ihličia, ale je tam…

 

6 zaparacované bochniky pinus parviflora niwaki      7 detail bochnika niwaki pinus parviflora

 

8 suche ihice zahradny bonsai

 

Jesennú údržbu Vášho záhradného bonsaja zvládate sami, alebo si pozývate skúsených záhradníkov?