Koncom leta a začiatkom jesene sa nám na boroviciach objaví nemalé množstvo suchého ihličia. Prečo je to tak? Strom nám usychá?
Ale veď zvyšok konárov je v poriadku…
Vysvetlenie je jednoduché. Tak, ako listnaté stromy zhadzujú svoje olistenie, aj ihličnaté stromy sa zbavujú svojich starých ihlíc. Tie vydržia na boroviciach prevažne 3 roky. Potom zoschnú, opadnú. Ale to už ich nahradili nové na koncoch konárikov. V prírode je to bežný kolobeh.
Problém nastáva pri často zastrihávaných stromoch. Príkladom sú záhradné bonsaje (niwaki, big alebo makro bonsaje – podľa toho aký názov poznáte). Ihličky na konárikoch vyrastajú veľmi blízko pri sebe, a práve toto zahusťovanie zadržiava zoschnuté ihličie v bochníkoch…
Musíme ho odstraňovať?
V korune, kde zostalo takéto suché ihličie, je výborné prostredie na prezimovanie škodcov. Dlhodobé hromadenie suchého ihličia môže viesť dokonca k úhynu niektorého z konárikov kvôli nedostatku svetla. A pri záhradných bonsajoch je ešte jeden veľmi dôležitý fakt: medzi konáriky sa nedostáva svetlo a vzduch. To zabraňuje skrytým púčikom prebudiť sa. Oberáme sa o možnosť udržať náš bonsaj v perfektnom stave jemným vetvením. Solitérny strom – bonsai, pýcha našej záhrady, začína chradnúť !?
Pri zbere opadaného lístia z listnatých stromov, myslime aj na Váš záhradný bonsai – borovicu. On sa svojich suchých ihlíc zbaviť nevie. Je potrebné mu pomôcť.
Na priložených fotkách je japonský kultivar borovice so striebornými ihlicami – Pinus Parviflora. Staráme sa o ňu u nášho zákazníka od roku 2013. Okrem nevyhnutného jarného strihu, odstraňujeme aj suché ihličie v jesennom období.
Prečistené bochníky s dvojročným odstupom. Krásne vidieť ako sa tvarovaný strom pod odborným servisom vylepšuje.
Príklad inej ošetrovanej borovice na na jeseň. Niwaki – Pinus parviflora. Bochníky perfektne zapojené a ani nevidieť na jeseň tvorbu suchého ihličia, ale je tam…
Jesennú údržbu Vášho záhradného bonsaja zvládate sami, alebo si pozývate skúsených záhradníkov?
Starší článok » « Novší článok